• Marketa

Nesysli si, co umíš

Aktualizováno: 16. 10. 2019

Na začátku října jsem byla pozvána Nadací Albatros, abych na jejich stánku v rámci knižního festivalu HumbookFest uspořádala takovou malou krasopisnou dílnu. Nadšeně jsem souhlasila, protože knihy – to je moje. Zajímavé ale je, že jsem si z celé akce odnesla myšlenku na něco úplně jiného, než je literatura.


Nadace Albatros zde prezentovala program, ve kterém chce motivovat mladé lidi, aby mezi sebou sdíleli své dovednosti. Aby nespoléhali na doučování za peníze, ale barterovali své znalosti za znalosti někoho jiného. Jednoduchá myšlenka, že? A přitom je tak výborná! Děti si díky tomu mohou uvědomit, že "něco umět" má skutečnou hodnotu. Skutečnější, než jakou vidí ve svém věku v penězích. Hezké. Moc hezké. A přimělo mě to uvažovat o jedné záležitosti, nad kterou se pozastavuji už od dob, kdy jsem ještě ani nepřemýšlela o tom, že se jednou budu živit lektorováním...


Mnoho lidí umí něco skvěle. Většinou to "skvěle" znamená, že mají nějaké zajímavé know-how, tajemství šéfkuchaře, že jednoduše dělají něco jinak. A že to funguje. Paráda! Kdo by nechtěl práci takového člověka? I když žijeme v zemi, kde mu bude většina tyto dovednosti závidět, ve skrytu duše bychom rádi jeho služeb využili. Vždyť to přeci dělá SKVĚLE! A kdo by pro sebe nechtěl jen to nejlepší? Pokud něco děláte skvěle, pravděpodobně to už děláte nějakou chvíli, nejste začátečník. A pravděpodobně vám to funguje. Proč tedy neříct lidem "jak na to?" Vznikne seminář, kurz nebo kýhočerta a z vás se stane lektor. Učitel. Předáváte dál, všechno co víte. Všechno, co jste vyzkoušeli, že funguje. A upozorňujete na to, co nefunguje, aby s tím vaši studenti zbytečně neztráceli čas. Nebo ne? Nebo si to raději necháte pro sebe? Často slýchám věty typu: "Ale když jim řeknu všechno, co když o ně přijdu jako o zákazníky?" nebo "Když řeknu všechno, co když to okoukají a udělají si svůj kurz na stejné téma?"

A já říkám – OK! Ať se to stane! Protože pokud jim to bude fungovat stejně dobře, jako mě, není to ta nejlepší vizitka mě jako učitele?


Nikdy mě nenapadlo nic zatajovat. Naopak. Prozradím všechno a ráda, včetně ceny papírů a toho, kde je kupuju, aby byly nejlevnější. Na workshopech jsem měla studenty, kteří dnes tvoří více a lépe než já. Vyrábějí krásné věci, píší jmenovky na svatby... No a? Vždyť je to super! Není tohle důvod, proč to dělám? Přišli ke mně a objevili cestu, po které jdou a jde jim to skvěle. A mně šlo zase skvěle pomoci jim objevit tu cestu.


Navštívila jsem hodně seminářů a kurzů. Některé mě posunuly, nasměrovaly jinam a přinesly zajímavé myšlenky. A některé byly ztrátou času. Většinou to mělo jeden důvod – lektor neřekl nic. Nic zajímavého. Mohl to být sebevětší expert, sebelepší rétor. Na tom ale nezáleží, když je to zároveň syslík, který nepustí nic, ze svého know-how. (foto: humbook.cz)

136 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše