O CREATIVNĚ

Definice kreativity podle Wikipedie: Tvořivost neboli kreativita (z lat. creo = tvořím), také invence (z lat. invenio = nalézám, objevuji), je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. Ta se projevuje jako vynalézavost, jako vznik nového, originálního díla nebo myšlenky, popř. tvůrčím řešením problémů.

A schopnosti zase definuje jako vlastnosti osobnosti, které jsou rozvinuté výcvikem, vzděláním nebo zkušeností.

Z toho tedy vyplývají dvě věci:

Kreativita je potřebná pro širokou škálu činností - od vytváření umění až po vědu i business

Kreativita není vrozená, ale naučená

Pokud tedy máte dojem, že nejste dostatečně kreativní, není to pravda. Každý může být kreativní, každý může tvořit a co víc - každý by měl být kreativní!

Já jsem tu proto, abych vám kreativitu do života přinesla.

KDO JSEM?

Jmenuji se Markéta. Před lety jsem absolvovala výtvarnou střední školu, kde jsem se naučila principy kompozice, perspektivy, kresby, grafiky... Po maturitě mi upadla tužka z ruky a vrhla jsem se do marketingového a reklamního světa. Nepřišla jsem si dostatečně kreativní a talentovaná, oproti mým spolužákům, tak jsem se tvoření vzdala. Alespoň jsem si to myslela.

Ve skutečnosti jsem ale stále tvořila - vymýšlela, kombinovala, organizovala, připravovala plány, rozpočty... Na základě analýz vytvářela nové kampaně a způsoby, jak něco prodat či předat. Využívala ověřené postupy a roubovala je na nové situace a produkty. 

Slýchala jsem "To je dobrý nápad" a "Ty jsi tak kreativní." 

Celou dobu jsem tvořila.

A po deseti letech od maturity jsem vzala znovu do ruky štětec a k tvoření abstraktnímu (v plánech, kampaních a prezentacích) jsem přidala tvoření konkrétní. Hmatatelné a "ukázatelné." 

Akvarelové obrázky. 

Pro radost. Pro relax. Pro sebevědomí. Pro pocit, že po mě něco zůstane.

I kdyby jen krabice pomalovaných čtvrtek.

A nejvíc mě překvapilo, když jsem zjistila, že to všechno - marketing a akvarel - jde kreativně báječně zkombinovat!

Rozhovor pro Blesk na blogu.

A proč je tam to "C"?

"Pořád tu píše něco o kreativitě a přitom má v názvu stránky chybu," říkáte si možná.

Ale tato chyba není chyba - to C je tam schválně!  Samozřejmě se snažím ctít pravidla pravopisu, ale bohužel musím ctít i jiné mantinely a pohybovat se mezi nimi.

Ve chvíli, kdy máte omezené množství prostředků, prostoru či jiné překážky v cestě, zachováte se často kreativněji, než když máte všechno co potřebujete a na dosah ruky. Bylo by asi fajn, kdybych si mohla jednoduše zaregistrovat stránku kreativita či kreativně. Ale ty bohužel (nebo bohudík?) neměly volnou doménu.

Tak jsem přemýšlela, vymýšlela a hrála si s pravidly mezi mantinely. Zcela úmyslně jsem porušila český jazyk a vytvořila slovo creativně. Protože to je přesně to, co dělám.

Tvořím.

Markéta Havlová
marketahavlova @ gmail. com